Zirkonyum Kaplama


Dişlerin sağlıklı olması her anlamda önem taşımaktadır. Dişlerin çürümemesi ya da ağrımaması önemlidir. Fakat en az onun kadar önemli olan bir diğer detay dişlerin görünümü olmaktadır. İnsanlar dişlerinin sağlıklı olmasını birazda görünüm için istemektedir. Bu hem kadınlar hem de erkekler için geçerli olan bir durumdur. Diş yüzeyinde oluşan sararmalar ya da kırık ve yamuk diş problemleri dış görünüşü doğrudan etkileyecek kişide çeşitli problemlere yol açacaktır.

Eski teknoloji ile kolay kolay tedavi edilemeyen bu problemler artık kolaylıkla giderilebilmektedir. Hem sararmalar hem de yamukluklar tek bir tedavi ile yok edilecektir. Bu tedavi zirkonyum kaplama denilen yeni nesil diş tedavisidir. Zirkonyum ülkemizden çıkartılmayan fakat ithal edilebilen özel bir maden türüdür.

Diş tedavilerinin her türlüsünde kullanılabilen ve kesinlikle alerji tarzı sorunlara yol açmayan zirkonyum en sağlam ve etkili yöntemlerden biri olmuştur. Bu madde dolgu, kaplama ve daha birçok alanda kullanılabilmektedir. Diğer tedavilerden biraz daha pahalı olsa da elde edilen sonuç çok daha başarılı olacağından birçok kişi zirkonyum ile yapılan diş tedavilerine yönelmektedir. Zirkonyum diş kaplama tedavisi de sıklıkla tercih edilen tedavilerdendir. Dişin yüzeyi kişiye özel olarak hazırlanan yeni madde ile kaplanacak ve çok daha hoş görünen dişler elde edilmiş olacaktır.


 • Zirkonyumun Kullanım Alanları Nelerdir?
 • Zirkonyum Diş Nerelerde Kullanılır?
 • Zirkonyum Kaplama Kimlere Uygulanır?
 • Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?
 • Zirkonyum Dişlerin Yapım Aşaması Ne Kadar Sürer?
 • Zirkonyum Kuronların Avantajları Nelerdir?
 • Zirkonyum Diş Kaplama Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?
 • Zirkonyum Kaplamanın Fiyatı Ne Kadardır?
Zirkonyumun Kullanım Alanları Nelerdir?

Zirkonya, yüksek gerilme direncine sahip olması, doku dostu olması, gren çapının düşük olması sayesinde dişhekimliğinde seramik formunda implant ve abutment materyali, sabit restorasyonlarda (kuron-köprü, laminate, inlay-onlay) core materyali, post-core materyali ve ortodontik braket olarak kullanılmaya başlanmıştır. Zirkonyum seramiklerinin kullanıma girmesi, bilgisayar-destekli dizayn (Computer-aided design; CAD) ve bilgisayar-destekli üretim (computer-aided manufacturing; CAM) teknolojisinin gelişmesi ile paralellik göstermiştir.

Zirkonyum Diş Nerelerde Kullanılır?
 • Beyazlatma gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki (antibiyotik, flor vb.)renkleşmelerde
 • Kalıtsal yapı renkleşmelerinde
 • Ortodontik (çapraşıklık) problemi olan hastalarda tel tedavisi alternatifi olarak
 • Dolgu yapılamayacak kadar aşırı madde kaybı olan dişlerde
 • Lamine ile kapatılamayacak diş açıklığı(diastema) olanlarda
 • Ağzında metal destekli köprü –kuron(kaplama)olan kişilere
 • Komposit dolgularla düzelemeyecek kırık restorasyonlarında
 • Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde
Zirkonyum Kaplama Kimlere Uygulanır?

Zirkonyum kaplama tedavisinin en büyük avantajı birçok sorunu aynı anda çözümleyebilmesidir. Birçok kişi için uygun olan bu tedavi yöntemi en çok diş sararması problemi yaşayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Diş diğer tedavi yöntemleri ile beyazlatılamayacak kadar sarı ise zirkonyum kaplama uygulaması yapılması mümkündür. Bu sayede bir daha sararma problemi ile karşılaşılmayacak ve doğal görünen yeni dişlere sahip olunmuş olacaktır. Bu tedavi yalnızca sararma görülen dişler için değil farklı problemlerde de kurtarıcı olabilmektedir.

Örneğin; kişinin dişleri yamuksa ya da kırılma gibi bir durum söz konusu ise zirkonyum diş kaplama yapılması mümkündür. Bu sayede daha muntazam görünen ve yapay durmayan bir kaplama yapılmış olacaktır. Daha birçok sorunda devreye giren ve kadın erkek fark etmeden herkese uygulanabilen bu kaplama tedavi 18 yaşını geçmiş olan herkes için uygundur. Tedavisi mümkün olmayan sorunları bile gideren zirkonyum kaplama son dönemlerin en çok tercih edilen diş tedavi yöntemlerinden biri olmuş durumdadır.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kaplama tedavisi diğer kaplama tedavileri ile benzerlik göstermektedir. Fakat bu tedavinin avantajları diğer kaplama tedavilerine oranla çok daha farklıdır. Zirkonyum diş kaplama yapılabilmesi için ilk olarak hastanın muayene edilmesi ve dişinin kalıbının alınması gerekecektir. Dişin kalıbının alınmasının sebebi ona uygun olan dişlerin özel olarak hazırlanması gerektiğindendir.

Hassas ölçü alındıktan sonra dişin altı ve üstü ayrı ayrı olacak şekilde hazırlanacaktır. Daha sonra kişinin kendi dişi belirli oranlarda küçültülecek ve yeni hazırlanan zirkonyum kaplama yüzeye uygulanacaktır. Özel yapıştırıcılar ile yapıştırılan bu kaplama kişinin kendi dişinden farksız duracak ve çok doğal görünecektir. Dişin yapılmış olduğu bile birçok kişi tarafından anlaşılmayacaktır. Bu şekilde belirli bir süreçte hazırlanan kaplamalar kişinin yeni dişlere sahip olmasını sağlayacaktır.

Zirkonyum Dişlerin Yapım Aşaması Ne Kadar Sürer?

Aşamada dişler kuron restorasyonu için uygun kesimle hazırlanır, ölçü alınır. Aşama Labaratuarda hazırlanan altyapı provayla diş eti uyumu kontrol edilir. Son aşamada estetik prova yapılır. Yapıştırma işlemi öncesinde bir ya da iki seans en başta karar verilen olması istenilen diş rengi ve şeklindeki hazırlanmış maketlerinizin dişlerinizin üzerindeki ve yüzünüze uyumu kontrol edilerek bitim aşamasına geçilir. Ortalama tüm bu işlemler 7–10 gün içerisinde tamamlanır.

Zirkonyum Kuronların Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum porselenler doğal diş minesi gibi yarı geçirgen özelliktedirler. Bundan dolayı bazı ışıkları yansıtıp bazılarını da absorbe ederler. Bu ışık geçirgenliği özelliği sayesinde özellikle ön bölge restorasyonlarda doğal dişe en yakın görünüm elde edilebilir.

Zirkonyum kuronlar, doğal dişlerde olan ışığı geçirgenlik özelliğine sahip oldukları için bir derinlik ve canlılık ortaya çıkar ve doğal dişe en yakın estetik görüntü sağlanır. Fakat çok iyi yapılmış bile olsa metal destekli porselenler, metal metalin ve metal üzerine sürülen beyaz renkli örtücü malzemenin donuk ve yapay görüntüsünü yansıtır, estetik sorunlar çıkarır.

Dişeti çekilmelerinde, metal destekli restorasyonlar diş ile birleşen kısımlarda gri bir görüntü oluştururken full porselen restorasyonlarda dişetleri çekilse bile böyle bir görüntü oluşmaz.

Altyapıda metal kullanılmadığı için dişeti ile restorasyonun birleşim bölgesinde koyu renkli çizgiler oluşmaz.Altyapıda kullanılan metal alaşımındaki bazı metallere karşı (nikel vb.) allerji oluşma riski oratadan kalkar.

Özel simanlarla yapıştırıldıkları için, üzerlerine geçirildikleri dişe daha iyi tutunurlar ve simanların özelliğinden dolayı renkleri daha doğal gözükür.Zirkonyum kuronlar, doğal dişlerde olan ışığı geçirgenlik özelliğine sahip oldukları için bir derinlik ve canlılık ortaya çıkar ve doğal dişe en yakın estetik görüntü sağlanır. Fakat çok iyi yapılmış bile olsa metal destekli porselenler, metal metalin ve metal üzerine sürülen beyaz renkli örtücü malzemenin donuk ve yapay görüntüsünü yansıtır, estetik sorunlar çıkarır.

Zirkonyum Diş Kaplama Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum diş kaplama birçok avantajı bulunan önemli bir uygulamadır. Bu uygulamanın en büyük avantajı doğal durmasıdır. Kaplama yaptırmayı düşünen birçok kişi doğal durmayacağından ve abartı görüneceğinden endişe etmektedir. Fakat zirkonyum diş kaplama uygulamasında bu tarz endişeler yaşanmayacaktır.

Uygulamanın sonucu son derece doğal olacak ve yapay bir görünüm kesinlikle oluşmayacaktır. Kaplamanın rengi tamamen beyaz değil doğal görünen kırık beyaz renginde olacaktır. Renk anlamında bile bir yapaylık görülmeyen bu diş kaplama tedavisinin bir diğer avantajı ise alerji temelli rahatsızlıklara yol açmamasıdır. Kullanılan malzeme insan vücudu ile uyumludur.

Zirkonyum Kaplamanın Fiyatı Ne Kadardır?

Biliyoruz ki olmak istediğiniz operasyondan önce fiyatını öğrenmek istiyorsunuz. Malesef ki bu konuda, internet üzerinden bilgilendirme yapamamaktayız. Fiyatlarımızı öğrenmek için bize numaranızı bırakabilir ve bilgilendirmek için sizi arayabiliriz. Ayrıca iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir ve çalışma arkadaşlarımızdan detaylı fiyat bilgisi alabilirsiniz.


Zirkonyum Dis Kaplama

Sizi Arayalım!
Adres

Polat Tower Residence Fulya Mah.
Fulya Şişli, 34394 Şişli/İstanbul


Bizi Arayabilirsiniz!

+90 549 440 4850


E-Posta Adresimiz

info@norvecklinik.com


Randevu Alın!

İletişim bilgileriniz bize bırakın ve sizi arayalım.

Kaliteli ve Doğru Hizmet


Kaliteli ve Doğru Hizmet

Copyright © 2009–2018 Norveç Klinik. All rights reserved.


Yasal Uyarı : Bu site kişileri bilgilendirmek, amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

Branşlarımız

 • Estetik
 • Diş
 • Obezite

Hizmetlerimiz

 • Havalimanı Transferi
 • Otel Rezervasyonu
 • Tercümanlık Hizmeti
Estetik-Diş-Obezite
Saç Ekimi