İmplant Tedavisi


İmplant, protezlere destek için yapılan ve çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleri olarak tanımlanabilir. Titanyumdan yapılan bu vidalar, eksik dişlerin yerine yapılmakta olan ve uzun ömürlü olması sayesinde yaşam boyu sorunsuz şekilde kullanılırlar. Steril ortamda olmak koşulu ile, diş hekimleri tarafından küçük bir cerrahi işlem ile çene kemiğine yerleştirilirler. 2-3 ay içerisinde implant çene kemiğine tam anlamda tutunur. Bu süre sonrasında tıpkı gerçek bir diş kökünün yerini alan implant, artık üzerine konulacak olan protezi taşıyabilecek duruma gelir. Kimi zaman hastalara genel anestezi de uygulanabilir. Bu implant tedavisinin yapılabilmesi için aranacak olan koşullardan birisi implantı destekleyecek olan bir kemik yapısı, diğeri ise diş etlerinin sağlıklı olmasıdır. Eğer bu durumlar yok ise, implant ile birlikte ilave kemik cerrahisi de uygulanır. Başarı oranı oldukça yüksektir.


 • İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?
 • İmplant Türleri Nelerdir?
 • İmplant Tedavisi Kimler İçin Uygundur?
 • İmplant Tedavisinde Acı Duyulur mu?
 • İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürece Tamamlanmaktadır?
 • İmplant Tedavisinde Temizliğie Önem Vermek Gerekir mi?
 • İmplant Üzerine Kalıcı Protez Nasıl Yerleştirilmektedir?
 • İmplant Doğal Bir Görünüm Sağlar mı?
 • İmplant Tedavisinin Ömrü Kaç Sene Sürmektedir?
 • İmplant Tedavisinin Yan Etkileri Var mıdır?
 • İmplant Tedavisi Pahalı Bir Uygulama mıdır?
 • İmplant Tedavisi Hangi Sağlık Sorunlarının Varlığında Uygulanmaz?
 • İmplant Tedavisinin Fiyatı Ne Kadardır?
İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

En büyük avantajından bahsedecek olursak, bu tabiki implant proteze sahip olmasıdır. Kısacası hasta kaybetmiş olduğu dişin yerine tıpatıp aynı özellikte olan sabit ve yeni dişlere sahip olmaktadır. Bazı kaybedilen dişlere uygulanacak olan implant protezi, normal dişlerden daha iyi sonuçlar verebilmektedir.

İmplant işleminin uzun süre devam etmesi için uygulanacak olan implantın uygun koşullarda yapılması gerekmektedir. İmplant protez taktıran hastalar, bu dişlere tıpkı kendi dişleri gibi bakım yapabilirler ve sorunsuz şekilde kullanabilirler. Bunun yanı sıra çekilmiş olan dişin bulunduğu kemik de zaman içerisinde fonksiyon göstermediği için zamanla eriyecektir.

Çekimden sonra uygulanacak olan implant ile birlikte kemik erimesi azalmaya başlayacak ve ilerleyen zamanda da tamamen duracaktır. Bu sebepten ötürü kemik, implant sayesinde korunacaktır. Bu da implant tedavisinin önemli bir avantajıdır.

İmplant Türleri Nelerdir?

Endosteal implantlar: Bu implantlar, cerrahi yollar ile çene kemiğine yerleştirilmektedir. Sonrasında ise diş dokusu iyileşince ikinci bir işlem yapılır ve diş eti şekillendirilir. Uygulanacak olan son aşamada yapay dişler, protez gruplar ya da köprüler şeklinde implanta bağlanırlar. Bu tür implantlar, pratikte en çok kullanılan implant şeklidir.

Subperiosteal implantlar: Bu tür implantlar, diş eti dokunun alt kısmına yani çene kemiğine yerleştirilen metal çerçeveden oluşmaktadır. Diş etinin iyileşmesinden sonra metal çerçeve de çene kemiğine sabit duruna gelir. Bu metal çerçevede yer alan materyaller, diş etlerinden dışarıya çıkmaktadır. Bu kısımlara da implantlar monte edilir. En fazla kullanılanı ise endosteal vida şeklinde olan türlerdir.

İmplant Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Herkeste uygulanması için iki şart vardır. Bunlardan birincisi implantların yerleştirilecek kemik yapısının bulunmasıdır. Bir diğeri ise yaraların iyileşmesini engelleyecek sistemik bir hastalığın olmamasıdır. Bu koşullar altında istenildiği kadar implant uygulanabilir. Yerleştirilmesi planlanan vidaların belli bir boyu ve genişliği olduğundan ötürü çene kemiği de buları alabilecek kadar uygun boyutlara sahip olmalıdır.

Başarılı bir implantın uygulanması tamamen çene kemiğinin durumu ile alakalıdır. Bunun yanında tabiki implant tedavisi öncesinde ve sonrasında diş etleri sağlıklı bir durumda olmalıdır. İmplant uygulaması kemik sağlığı ile paralel olduğu için, kemik gelişimi tamamlanmamış olan hastalarda uygulanmamalıdır. Bu gelişim yaklaşık olarak 18 yaşında tamamlanır. 18 yaşından itibaren rahatlıkla implant tedavisi uygulanabilir.

İmplant Tedavisinde Acı Duyulur mu?

Yapılacak olan anestezi uygulaması sonucunda implant tedavisinde acı duyulmaz ve acısız bir şekilde tamamlanır. Operasyon sonrasında meydana gelebilecek olan ağrılar için ise ağrı kesici ilaçlar tercih edilebilir. Bu ağrının boyutu, tipik bir diş çekimi sonrasında yaşanan ağrı kadardır. İyileşme süreci ise, implant yerleştirildikten sonraki 1-3 ay içerisinde görülmektedir. Bu süre içerisinde ise hastalara kalıcı olmamak kaydı ile geçici protezler takılmaktadır.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürece Tamamlanmaktadır?

İşlemin tamamlanma süresi, hastanın durumuna ve yapılacak olan işlemlere bağlı olarak değişmektedir. Operasyon yarım saat sürebileceği gibi 1 ya da 2 saat içinde de tamamlanabilir. Kalıcı protezler ise hastanın dişlerinin durumuna göre ve kemik yapısına bağlı olarak 1 ila 3 ay arasında takılmaktadır ve tedavi tamamlanmaktadır.

İmplant Tedavisinde Temizliğie Önem Vermek Gerekir mi?

Yeni ve sonrasdan ağız içine takılmış olan yabancı malzemelere, kendi dişinizden daha çok önem vermeniz gerekmektedir. Fazla zaman almayan ve kolay temizlenebilen implantlar, bu özelliği sayesinde büyük avantaj sağlamaktadır. Başarılı bir diş tedavisi için en önemli etkenlerden biri ağız diğeri de diş temizliğidir. Sigaranın tahrip edici özelliği ise hiçbir zaman unutulmamalıdır. Sigara kullanımından kaçınılmalıdır.

İmplant Üzerine Kalıcı Protez Nasıl Yerleştirilmektedir?

Kalıcı protezlerin yerleştirilmesi iki ana değişkene bağlıdır. Bunlardan biri protezin şekli ve diğeri de protezin özellikleridir. Kimi zaman kalıcı protezler, porselen protezler ile sabitlenerek yapılmaktadır. Hasta protezi, kendi dişi gibi kullanabilmektedir. Bunun yanı sıra bazen de hastanın takıp çıkartabileceği damak protezleri kullanılabilir.

İmplant Doğal Bir Görünüm Sağlar mı?

Doğal bir görüntü isteniyorsa, implant uygulaması üzerine yapılan porselen dişlere dikkat etmek büyük önem taşımaktadır. Ön dişlerde doğal bir görünüm isteniyorsa, porselen dişlerin tercih edilmesi doğallığı sağlamış olacaktır. Porselen dişler doğal ve estetik bir görünüm sağlamaktadır.

Azı dişlerde dayanıklılık isteniyorsa, titanyum bazlı abautmentler ile yapılacak protezler kullanılır. Azı dişleri ile besinlerin öğütülmesi ve çiğnenmesi gerçekleştirildiği için dayanıklı olması istenmektedir. Bu sebep ile titanyum abautmentli protezler tercih edilir.

İmplant Tedavisinin Ömrü Kaç Sene Sürmektedir?

İmplantın ömrünü belirleyen birden fazla değişken bulunmaktadır. Operasyonu gerçekleştiren doktorun tecrübesi, operasyon geçiren hastanın dişlerine ve ağız sağlığına verdiği önem ve sigara kullanımı, implant dişin ömrünü belirleyecektir. İmplantların ömrü, ağız ve diş sağlığına dikkat edilmez ise kısa olacaktır. Uygun koşullarda yerleştirilen implantlar uzun süre boyunca işlevlerini koruyacaktır.

İmplantın ömrünü uzatan bir diğer uygulama ise, hastanın kemik oranının değerlendirilmesidir. Bu oran sürekli olarak kontrol altında tutulursa implantın ömrü uzayacaktır. Sonuç olarak implant tedavisi ile yapay dişlere sahip olunsa da, uygun şekilde yapılan bir uygulama ve sağlıklı bir bakım sonucunda ömür boyu kullanılabilmektedir.

Bunun yanı sıra doğru bakım yapılmaz, diş eti hastalıkları görülür ve dişlere gereken önem verilmez ise bu dişlerin ömrü ciddi oranda azalmaktadır. Tıpkı doğal dişlerde olduğu gibi, implant dişlerde de alkol ve sigara kullanımı olumsuz etkiler gösterebilir.

İmplant Tedavisinin Yan Etkileri Var mıdır?

Operasyon mutlaka uzman olan diş doktorları tarafından hijyenik bir ortamda gerçekleştirilmelidir. Her işlemde olduğu gibi kötü bir ortamda gerçekleştirilen operasyon sonrasında komplikasyonlar görülebilir. Operasyon uygun koşullarda olmaz ise yapılan implant, çene kemiğinin direncini düşürür.

İmplant tedavilerinde genel amaç, en az implant uygulaması ile en iyi sonuçların alınmasıdır. Bunun doğrultusunda, yapılacak olan fazla sayıda gereksiz implant hem hastayı yorar hem de riskleri arttırır.

İmplant Tedavisi Pahalı Bir Uygulama mıdır?

Her operasyonda olduğu gibi maliyet, hastalar için büyük önem taşımaktadır. İlk bakışta maliyetler fazla gelse de, tedavinin uzun yıllar boyunca etkisini göstereceği göz önüne alınırsa maliyetin normal olduğu anlaşılabilir. Klasik yöntemler ile yapılan porselen dişlerde, ilerleyen senelerde sorunlar yaşanabilir. Fakat implant tedavisi sonrasında iyi bir bakım yapılırsa, ömür boyu etkisini sürdürecek sağlam dişlere sahip olunabilir.

İmplant tedavisi fiyatları, kullanılan implantın markasına, modeline, imal edildiği ülkeye ve operasyonun gerçekleştirileceği ülkeye göre değişiklik göstermektedir. İsviçre’de yapılacak olan implant tedavisi Türkiye’ye göre 10 kat pahalı olabilecekken, Almanya’ya kıyaslayınca bu fark 5 kata kadar inmektedir. Türkiye bu konuda, diğer ülkelere göre sağladığı uygun fiyat ve hekim uzmanlığı ile ön plana çıkmaktadır.

İmplant Tedavisi Hangi Sağlık Sorunlarının Varlığında Uygulanmaz?

İmplant tedavisie engel oluşturabilecek sağlık sorunlarının en başında diyabetik hastalar gelmektedir. Bu hastaların düzenli kontrolleri sağlanırsa ve hastalık kontrol altına alınırsa, implant tedavisi uygulanabilir. Diyabet hastası olan kişilerde iyileşme süresi uzamaktadır. Aynı şekilde sigara kullanımı da iyileşme sürecini geciktirmektedir.

Tedavi öncesinde sigara kullanımı bırakılmalı ve operasyon sonrasındaki iyileşme döneminde sigara kullanılmaya başlanılmamalıdır. İlaç kullanan ve kemikleri etkileyen bir hastalığı olan hastalar da implant tedavisine ancak ve ancak doktor kontrolünde başlanılmalıdır.

İmplant Tedavisinin Fiyatı Ne Kadardır?

Biliyoruz ki olmak istediğiniz operasyondan önce fiyatını öğrenmek istiyorsunuz. Malesef ki bu konuda, internet üzerinden bilgilendirme yapamamaktayız. Fiyatlarımızı öğrenmek için bize numaranızı bırakabilir ve bilgilendirmek için sizi arayabiliriz. Ayrıca iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir ve çalışma arkadaşlarımızdan detaylı fiyat bilgisi alabilirsiniz.


Implant Tedavisi

Sizi Arayalım!
  Adres

  Polat Tower Residence Fulya Mah.
  Fulya Şişli, 34394 Şişli/İstanbul


  Bizi Arayabilirsiniz!

  +90 549 440 4850


  E-Posta Adresimiz

  info@norvecklinik.com


  Randevu Alın!

  İletişim bilgileriniz bize bırakın ve sizi arayalım.

  Kaliteli ve Doğru Hizmet


  Kaliteli ve Doğru Hizmet

  Copyright © 2009–2018 Norveç Klinik. All rights reserved.


  Yasal Uyarı : Bu site kişileri bilgilendirmek, amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

  Branşlarımız

  • Estetik
  • Diş
  • Obezite

  Hizmetlerimiz

  • Havalimanı Transferi
  • Otel Rezervasyonu
  • Tercümanlık Hizmeti
  Estetik-Diş-Obezite
  Saç Ekimi