Burun Eti Cerrahisi


Burun eti veya geniz eti olarak anılan bölge, yeni doğan bebekleri belli bir yaşa gelinceye dek hastalık ve mikroplardan koruma işlevine sahiptir. Metabolizmaya zarar verebilecek olan virüslerin vücuda alınmasına engel olan geniz eti, çocuk beş yaşına geldiğinde yavaşça işlevini kaybederek, küçülür.

Ergenlik devresinde ise, tamamen yok olacaktır. Ancak bu durum bazı çocuklarda gerçekleşmez ve burun eti küçülüp yok olmak yerine şişer, nefes almaya engel olur.


 • Hangi Durumlarda Burun Eti Ameliyatına Gerek Vardır?
 • Burun Eti Tanısı Nasıl Koyulur?
 • Burun Eti Ameliyatı Ve Sonrası
 • Burun Eti Ameliyatının Fiyatı Ne Kadardır?
Hangi Durumlarda Burun Eti Ameliyatına Gerek Vardır?

Burun eti ameliyatı, burun etinin her şişmesinde tercih edilen bir yöntem değildir. Burun etinin şişmesi, çocuğun grip, nezle gibi rahatsızlıklara yakalandığı zamanlarda görülen normal bir durumdur. Enfeksiyon iyileştikçe, burun etindeki şişlik inecek ve normal seyrine dönecektir. Bu şişkinliğe burun eti ameliyatı ile müdahale edilmesi, şişkinliğin sürekli devam etmesi, çocuğun nefes almasını zorlaştırması, gece uyurken horlama ve tıkanma gibi şikayetler ve bazen bu şikayetlere bademciklerin de şişerek tepki vermesi gibi durumları gerektirmektedir.

Burun eti cerrahisi ihtiyacını doğuran durumlarda çocuk, yutkunma güçlüğü çeker ve boğaz ağrısı çok fazla olur. Böyle bir rahatsızlık çocuğun beslenme düzenini de olumsuz etkileyecektir.

Burun eti ameliyatı gerektirecek durumlarda çocuğun boynunda ve kulağına doğru ilerleyen hizada bezeler ortaya çıkar. Bu yaşanan rahatsızlık, kulakları da etkisi altına alacak kulak ağrısı veya kulakta basınç, tıkanıklık gibi şikayetler meydana gelecektir. Bütün bu hissedilen belirtiler eğer sürekli şekilde yaşanıyor ve çocuğun yaşam kalitesini düşürüyorsa, bu durumda burun eti ameliyatı ile tedaviye başvurulacaktır.

Burun Eti Tanısı Nasıl Koyulur?

Burun eti cerrahisi ile tedaviye başlanmadan önce burun eti tanısının konulması gerekmektedir. Bu tanıyı koyabilmek için detaylı bir kulak, burun ve boğaz muayenesi yapılacaktır. Bu muayene esnasında gerekiyorsa endoskopik yöntem kullanılarak, geniz etinin görüntülenmesi de sağlanabilmektedir.

Tanı konulduktan sonra hemen burun eti ameliyatı kararlaştırılmaz. Hastalığın seyrini, burun etinin hangi sıklıklarda şiştiğini veya iltihaplandığını da tespit etmek gerekir. Bunun için çocuğu doktorun uygun gördüğü aralıklarla kontrole götürmek gerekmektedir.

Gerekiyorsa bu aşamada doktor tarafından antibiyotik tedavisi veya başka tedaviler uygulanabilir. Ayrıca geniz eti ve bademciklerin şişmesine neden olan mikrobun türünün de tespit edilmesine ihtiyaç vardır.

Bunun için gereken tahlillerin yapılması istenecektir. Yapılan tüm bu tahliller ve tedaviler sonucunda burun etindeki iltihaplanmanın ve şişliğin kronik olduğu anlaşılırsa, bu durumda cerrahi müdahaleye başvurulacaktır.

Burun Eti Ameliyatı Ve Sonrası

Burun eti cerrahisi günümüz koşullarında en kolay yapılan ameliyatlardan bir tanesidir. Genel anestezi altında uyutulan hasta, ameliyattan sonra aynı gün içerisinde hastaneden taburcu edilebilmektedir. Çok ender rastlanan durumlarda buruna tampon konulabilir. Böyle bir uygulamada hastanın bir gece hastanede kalması gerekir.

Ameliyattan sonra çocuk herhangi bir ağrı veya acı hissetmeyecektir ve hızla iyileşmeye başlayacaktır.

Burun eti cerrahisi ameliyatı geçiren çocukların, ilk birkaç gün boyunca bakımı oldukça önemlidir. Ameliyattan sonra yaklaşık bir hafta süresince çocuğun sıcak su ile banyo yapmaması ve sıcak yiyeceklerden kaçınılması gerekecektir. Sıcak, yeni ameliyat edilen bölgedeki kılcal damarları harekete geçirerek, kanama riskini ortaya çıkarabilir.

Bu nedenle, buna dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca çocuğun bir süre boyunca asitli içeceklerden uzak tutulması da yararlı olacaktır. Baharatlı yiyeceklerin de bu aşamada zararlı olduğu bilinmektedir. Çocuğun ameliyattan sonraki ilk birkaç gün koşup, yorulmaması ve tozdan, rüzgardan hatta yoğun güneşten uzak tutulması gerekmektedir.

Burun eti cerrahisi ameliyatları bu uyarı ve önlemlere uyulduğu takdirde, son derece kolay iyileşme görülen ameliyatlardır.

Burun Eti Ameliyatının Fiyatı Ne Kadardır?

Biliyoruz ki olmak istediğiniz operasyondan önce fiyatını öğrenmek istiyorsunuz. Malesef ki bu konuda, internet üzerinden bilgilendirme yapamamaktayız. Fiyatlarımızı öğrenmek için bize numaranızı bırakabilir ve bilgilendirmek için sizi arayabiliriz. Ayrıca iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir ve çalışma arkadaşlarımızdan detaylı fiyat bilgisi alabilirsiniz.


Burun Eti Cerrahisi

Sizi Arayalım!
  Adres

  Polat Tower Residence Fulya Mah.
  Fulya Şişli, 34394 Şişli/İstanbul


  Bizi Arayabilirsiniz!

  +90 549 440 4850


  E-Posta Adresimiz

  info@norvecklinik.com


  Randevu Alın!

  İletişim bilgileriniz bize bırakın ve sizi arayalım.

  Kaliteli ve Doğru Hizmet


  Kaliteli ve Doğru Hizmet

  Copyright © 2009–2018 Norveç Klinik. All rights reserved.


  Yasal Uyarı : Bu site kişileri bilgilendirmek, amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

  Branşlarımız

  • Estetik
  • Diş
  • Obezite

  Hizmetlerimiz

  • Havalimanı Transferi
  • Otel Rezervasyonu
  • Tercümanlık Hizmeti
  Estetik-Diş-Obezite
  Saç Ekimi