Burun Eti (Konka)


Burun etleri burun boşluğunun her iki tarafında yer alan havanın nemlenmesi, ısınma ve arıtılması için görev alan dokulardır. Her ikisinin üzerinde önden arkaya doğru sürekli olarak temizlik işlevi görmektedir. Bir kişide bulunan burun etleri, ilaç kullanımı, çevre koşulları ve enfeksiyona bağlı olarak zamanla büyümesi söz konusudur.

Burun eti büyümesi diğer adı ile konka hipertrofisi sonucunda burundan alınan havanın direnci giderek artabilir. Bununla beraber ağzı açık bir şekilde uyuma, burunun tıkanması, ağız kokusu, gece ağzın kuruması, terleme gibi birçok belirti ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin şiddet oranı ise burun etlerinin büyüklüğüne bağlıdır. Burun etinin büyümesine bağlı olarak ortaya çıkan şikayetler doğrultusunda burun eti ameliyatı yapılmaktadır.

Hastalarda burun eti büyümesi var ise günlük yaşamını büyük oranda bozabilir. Mesela yürürken çabuk yorulma, merdiven kullanmada zorlanma, boğazın kuruması, yorgun bir halde uyunma ve farenjit enfeksiyonu gibi şikayetlerin kalıcı olmasına bağlı olarak burun tedavisi amacı ile burun eti küçültme operasyonu yapılabilir.


  • Burun Eti Ameliyatının Yapılışı
  • Burun Eti Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?
  • Burun Eti (Konka) Ameliyatının Fiyatı Ne Kadardır?
Burun Eti Ameliyatının Yapılışı

Lokal veya genel anestezi altında burun eti ameliyatı yapılabilir. Yani radyofrekans, comblation, lazer ya da shaver cihazları burun ameliyatı için kullanılabilir. Bu tür burun ameliyatı amacı mukozaya hasar verme oranının azaltılarak burun eti miktarının küçültülmesidir.

Kısacası burun eti ameliyatı burundaki et alınmadan sadece etin hacminin küçültülmesi işlemidir. Güncel yöntemler gibi burun anatomisi değiştirilmez yalnızca burun etinin hacmi azaltılır. Genel olarak burun etlerini radyofrekans cihazlarını kullanarak küçültmek mümkündür.

Radyofrekans cihazları, yeni doku direncini ölçerek burun eti dokusunun fazla yakmadan küçültebilir. Bu yöntem ile yapılan işleme konka radyofrekansı veya burun eti radyofrekansı adı verilir. Burun etinin küçülmesi sonucunda, burundan alınan havada rahatlama sağlanarak hastanın yaşamında yapmış olduğu spor faaliyetlerinde ya da egzersizlerde daha fazla rahatlanması sağlanır.

Burun eti ameliyatı 5 ya da 10 dakika sürmektedir. Ayrıca burun ameliyatı ile birlikte sinüzit ameliyatı veya kıkırdak eğriliği ameliyatı da yapılırsa ortalama 20 ya da 30 dakika kadar sürebilir.

Burun Eti Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bu gibi burun ameliyatı sonunda burun etlerinde yaklaşık bir hafta boyunca şişme olmaktadır. Bu sürede şişen burun etlerinin nazal septuma temas etmesi sonucunda burun içinde yapışıklık olabilir. Ameliyat sonrasında bazı kliniklerde eriyebilen burun tamponları kullanılır.

Bazı kliniklerde ise birkaç saat durması üzerine lokal anestezik emdirilmiş pamuklar kullanılır. Bununla beraber deviasyon ameliyatları yapılmaması şartı ile burun tamponu ya da burun içi silikon kullanılmasına gerek yoktur. Burun eti ameliyatlarında sonra mukoza hasarı kullanılan cihaz ve yönteme göre değişmektedir. Bu tür burun eti ameliyatı sonrasında birkaç hafta burun nemlendirici damla kullanılması ve deniz suyu spreyi uygulanmasında bir zarar yoktur.

Beslenme için özel bir tarz gerekmemektedir. Bunun yanı sıra hastanın sıcak yemek yememesi, aşırı sıcak ortamlardan uzak durması ve güneş ışınlarından ilk 10 gün boyunca kaçınması daha uygun olabilir. Ameliyatın ardından birkaç gün burun etleri şişerek burun tıkanmasına neden olabilir. Bu durumun geçici olduğu unutulmamalıdır. Birkaç hafta sonrasında ise burun içine kabuklar düşebilir.

İşlem sonrasında 2. haftadan başlayarak denize girmekte sakınca bulunmaz. Ayrıca temiz deniz suları faydalıdır. Burun eti ameliyatının riskleri de vardır. Nadir de olsa burun ameliyatı sonrasında kanama ve enfeksiyon görülebilir. Ayrıca burun tamponu ya da burun içi silikon kullanılmaması durumunda burun etleri ile nazal septum arasında yapışıklık riski ortaya çıkabilir. Streil ameliyathane şartlarında burun eti ameliyatı yapılmalı ve en az 1 hafta silikon splin kullanılması tercih edilir.

Burun Eti (Konka) Ameliyatının Fiyatı Ne Kadardır?

Biliyoruz ki olmak istediğiniz operasyondan önce fiyatını öğrenmek istiyorsunuz. Malesef ki bu konuda, internet üzerinden bilgilendirme yapamamaktayız. Fiyatlarımızı öğrenmek için bize numaranızı bırakabilir ve bilgilendirmek için sizi arayabiliriz. Ayrıca iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir ve çalışma arkadaşlarımızdan detaylı fiyat bilgisi alabilirsiniz.


Burun Eti Konka

Sizi Arayalım!
Adres

Polat Tower Residence Fulya Mah.
Fulya Şişli, 34394 Şişli/İstanbul


Bizi Arayabilirsiniz!

+90 549 440 4850


E-Posta Adresimiz

info@norvecklinik.com


Randevu Alın!

İletişim bilgileriniz bize bırakın ve sizi arayalım.

Kaliteli ve Doğru Hizmet


Kaliteli ve Doğru Hizmet

Copyright © 2009–2018 Norveç Klinik. All rights reserved.


Yasal Uyarı : Bu site kişileri bilgilendirmek, amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

Branşlarımız

  • Estetik
  • Diş
  • Obezite

Hizmetlerimiz

  • Havalimanı Transferi
  • Otel Rezervasyonu
  • Tercümanlık Hizmeti
Estetik-Diş-Obezite
Saç Ekimi