Meme Küçültme


Göğüslerinizin diğer vücut hatlarınıza göre orantısız olmasından, uçlarının aşağıya doğru sarkık olmasından ya da göğüslerinizin büyük olmasından dolayı mutsuzsanız, sizi mutlu edecek değişimlerle tanışın.


 • Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi
 • Meme Küçültme Ameliyatı Süreci
 • Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası
 • Meme Küçültme Ameliyatının Emzirme İle İlişkisi
 • Meme Küçültme Ameliyatının Meme Kanseri İle İlişkisi
 • Meme Küçültme Ameliyatının Fiyatı Ne Kadardır?
Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

Göğüslerinizin büyüklüğüne ve şekline doktorunuz ile birlikte karar verebilirsiniz.

Her ne kadar büyük memeler çağlar boyunca dişiliğin işareti ve kadının besleme yetisinin sembolü olarak kabul edilmiş olsa da; zamanın estetik standartlarından büyük olan memeler kadında hem kozmetik, hem psikolojik, hem de işlevsel bir takım sorunlara yol açmış ve kadınlar bu memeleri küçültme arayışına girmişlerdir. Meme küçültme ameliyatı, plastik cerrahi girişimleri arasında en sık uygulananlardan birisidir.

Büyük ve sarkık memeler, fiziksel bir takım rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bunlar arasında boyun, omuz ve sırt ağrısı; sutyenlerin omuzlarda oluşturduğu rahatsız edici oluklar; memelerde ağrı, meme altında kaşıntı ve kızarıklık sayılabilir. Genç kızlarda çok büyük memeler birtakım psikososyal sorunlara da yol açabilmektedir ki genellikle bunlar utanma nedenidir.

Bazı olgularda büyüklük tek taraflı olup, utanma duygusunu daha da artırabilir. Bu tür şikayetlere çözüm arayanların aşağıdaki bilgileri edinmesinde yarar vardır.

Genellikle hormonal bir soruna bağlı olmayan, son 6 ay içinde büyümesi durmuş ve küçültülmesi istenen göğüsler için cerrahi girişim düşünülür. Meme küçültme ameliyatları meme gelişmesini tamamladıktan sonra yapılır. Ancak bunun bazı istisnaları vardır.

Virjinal meme hipertrofisi olan genç kızlarda, normal psikososyal gelişmenin etkilenmemesi için, gelişmenin tamamlanmasından önce cerrahi operasyon gerekebilir. Günümüzde tüm meme küçültme ameliyatlarının %12,5’u ergenlik döneminde gerçekleştirilmektedir.

Belirli bir yaşın üzerinde ve ele gelen kitlesi olan hastalarda, girişim öncesi mamografi gibi görüntüleme tekniklerinden yararlanılmaktadır. Daha sonra göğüs boyutu, deri ve meme bezi özellikleri göz önüne alınarak operasyon sırasında kullanılması gereken tekniğe karar verilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Süreci

• Göğüs küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Genel anestezi hastanın tam olarak uyutulması ve solunumunun nefes borusuna yerleştirilen bir tüple anestezi ekibince denetlenmesi anlamına gelmektedir.

• Herhangi bir sorun yaşanmaması için öncelikle bazı laboratuvar testleri yapılmaktadır.

• Anestezi uzmanı ameliyat öncesi hastayı değerlendirmeye alır. Ameliyathanede hastanın kalp atımları ve kan oksijen seviyesi ameliyat süresince, devamlı olarak elektronik cihazlar yardımıyla takip edilmektedir.

• Genel anestezi öncesi 6 ila 8 saat aralığında hasta hiçbir şey yenmemeli ve içilmemelidir.

• Ameliyat sonrası en az 4 ila 6 saat arasında ağız yoluyla hiçbir şey verilmemektedir. Bu süreler hastanın doktoru tarafından değiştirilebilir.

• Ameliyat, kullanılan tekniğe bağlı olmak üzere 1,5 ila 3 saat arasında sürmektedir. Ameliyat sonrası hasta genellikle 1 saat kadar ayılma odasında izlendikten sonra, hasta odasına gönderilmektedir. Ancak anesteziye bağlı olarak bulantı ve benzeri sorunlarla karşılaşıldığında kalış süresi uzayabilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

• Ameliyat sonrası 4. saatte hastanın ayağa kalkmasına ve beslenmesine izin verilir. İşlemden sonra hastanede kalış süresi 1 ila 2 gün arasında değişir. İlk birkaç gün dren denilen ve ameliyat  bölgesinde oluşabilecek kan ve serum sızıntılarını toplayacak vakumlu bir torba kullanılır. Gelen miktara göre bu dren 1 ya da 2 gün sonrasında çıkarılır. Ameliyatın ardından göğüs altında dikiş yerleri üzerinde bir bandaj olacaktır. 5 ila 7 gün sonrasında kontrole gelirken hastanın bu bandajlar üzerinden duş alarak gelmesi tavsiye edilir. Çünkü bandajlar ıslandığında daha rahat çıkarılacaktır.

• Hasta doktor tarafından uygun görüldüğü takdirde aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilir. Çalışan hastalar 1 hafta sonrasında mesailerine geri dönebilmektedir.

• Eğer hasta kontrole gelemeyecek durumda ise, ameliyattan 1 hafta sonra duş alıp bandajları kendisi de çıkarabilir.

• Ameliyat sonrası göğüs altında eriyen dikişler kullanıldığı için hasta dikiş alma problemiyle karşılaşmayacaktır.

• Ameliyat sonrası 3 ay boyunca telsiz ve süngersiz sporcu sutyeni kullanılmalıdır. Hastamıza hediye ettiğimiz sporcu sutyeni en az 1 ay boyunca takılmalıdır. 2. ve 3. aylarda benzer telsiz ve süngersiz sporcu sutyenleri kullanılabilir. 3. aydan sonra ise hasta istediği sütyeni kullanmakta özgürdür.

• Ameliyatın ardından 1 ay boyunca dikişler güneş ışığından korunmalıdır. Sonrasında hastanın güneşlenmesinde ya da solaryuma gitmesinde bir sakınca yoktur.

• Operasyonun ardından hafif spora başlamak için 15 gün geçmesi gerekmektedir. 1 ay sonrasında ise hasta ağır spor yapmaya başlayabilir.

• Ameliyat sonrasında hastanın göğüsleri ayrık durabilir, şişlik ve ödem olabilir. Her geçen gün bu şişlik ve ödem indikçe kişinin göğüsleri normal halini alacak ve rahatlayacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatının Emzirme İle İlişkisi

Bir kadının normal şekilde süt verebilmesi için; duyarlılığa sahip meme başıyla süt kanallarının bağlantılı olması ve işlevsel meme dokusuna sahip olması gerekmektedir. Bu anatomik ve fizyolojik özellikleri bozmayan bir cerrahi girişim sonrasında emzirmenin bozulması söz konusu değildir.

Eğer meme başı, altındaki meme dokusundan ayrılıp serbest yama olarak uygulanmış ise emzirmenin gerçekleşmesi olası değildir. Günümüzde uygulanan meme küçültme yöntemlerinin hemen hemen tümünde meme başı bir miktar meme dokusuna bağlı olarak bırakıldığından, memenin emzirme yetisi korunabilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatının Meme Kanseri İle İlişkisi

Meme kanseri kadınlarda çok sık görülse de meme küçültme ameliyatı sonrasında meme kanseri oluşma oranı çeşitli klinik serilere göre % 0.06 ile % 2 arasında değişmektedir. Ayrıca meme büyüklüğü nedeniyle başvuran kadınlarda, küçültme ameliyatı sonrasında çıkarılan dokuların histopatolojik incelemesi sonucu meme dokusunda % 61 oranında kanser dışı patolojik değişiklikler olduğu saptanmıştır.

Bu bulgular ışığında, meme küçültme ameliyatının meme kanseri riskini artırmadığı hatta meme dokusunun azalmasını ve çıkarılan meme dokusunun histopatolojik olarak incelenmesini sağlayarak meme kanserine yakalanma olasılığını düşürdüğü söylenebilir.

Meme Küçültme Ameliyatının Fiyatı Ne Kadardır?

Biliyoruz ki olmak istediğiniz operasyondan önce fiyatını öğrenmek istiyorsunuz. Malesef ki bu konuda, internet üzerinden bilgilendirme yapamamaktayız. Fiyatlarımızı öğrenmek için bize numaranızı bırakabilir ve bilgilendirmek için sizi arayabiliriz. Ayrıca iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir ve çalışma arkadaşlarımızdan detaylı fiyat bilgisi alabilirsiniz.


Meme Estetigi

Sizi Arayalım!
  Adres

  Polat Tower Residence Fulya Mah.
  Fulya Şişli, 34394 Şişli/İstanbul


  Bizi Arayabilirsiniz!

  +90 549 440 4850


  E-Posta Adresimiz

  info@norvecklinik.com


  Randevu Alın!

  İletişim bilgileriniz bize bırakın ve sizi arayalım.

  Kaliteli ve Doğru Hizmet


  Kaliteli ve Doğru Hizmet

  Copyright © 2009–2018 Norveç Klinik. All rights reserved.


  Yasal Uyarı : Bu site kişileri bilgilendirmek, amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.

  Branşlarımız

  • Estetik
  • Diş
  • Obezite

  Hizmetlerimiz

  • Havalimanı Transferi
  • Otel Rezervasyonu
  • Tercümanlık Hizmeti
  Estetik-Diş-Obezite
  Saç Ekimi